Menu lewe
Piesza
Turystyka piesza, to obok turystyki rowerowej , najlepszy sposób na poznawanie piękna mazurskiego krajobrazu naszej gminy.
Aktualnie proponujemy 4 trasy poznawcze:
„Ścieżka spacerowa przyrodniczo-edukacyjna” – Odkryj z nami tajemnice Kruklanek
To niedługa, dwuetapowa, pętlasta trasa, mająca początek i koniec w centrum Kruklanek (około 7km). Na trasie znajduje się 12 przystanków tematycznych z tablicami informacyjnymi, z których możemy dowiedzieć się wiele o tutejszej faunie, florze, historii, kulturze. Idąc nią możemy obserwować tradycyjne mazurskie budownictwo, przyrodę otaczającą wieś, pozostałości umocnień z I i II wojny światowej. Po dojściu do jeziora Brożówka – na przeciwległym brzegu ukazują się nam zabudowania wsi i folwarku – który podczas ostatniej wojny był rezydencją letnią hitlerowskiego dygnitarza Himmlera , a gdzie prawdopodobnie przetrzymywany był dowódca AK – generał Stefan Rowecki – „Grot”. W połowie trasy możemy zejść do Kruklanek , bądź też kontynuować marsz , aby po przecięciu drogi powiatowej dojść do punktu widokowego , z którego rozciąga się piękny widok na jez. Patelnia. Po przejściu kolejnych trzystu metrów dochodzimy do rzeki Sapiny i zburzonego mostu kolejowego , który był jedną z większych tego typu budowli na Mazurach. Stąd już tylko około 800 metrów do centrum wsi. Czas przejścia całej ścieżki to w zależności od tempa – 1,5 – 2,0 godziny.
Przed wyruszeniem na trasę warto zaopatrzyć się w ośrodku kultury lub informacji turystycznej, w specjalny przewodnik dotyczący tej ścieżki.
Przystanek 2
Poruszając się po terenie ścieżki bez trudu można zaobserwować najpospolitsze w kraju zwierzęta należące do ssaków, takie jak: sarna, lis, zając, wiewiórka. Świat drobnych ptaków reprezentowany jest na terenie ścieżki przez liczne gatunki, a występowanie poszczególnych gatunków uzależnione jest od rodzaju środowiska: pole ( np.: kuropatwa, skowronek, słowik rdzawy, kruk, itd.), las (np.: kos, kowalik, dzięcioł, sikora, rudzik, jarząbek, itd.). W przypadku środowiska leśnego występowanie rożnych gatunków zarówno zwierząt jak i roślin zależy od jego warstwowości.
Przystanek 3
I tak w strukturze lasu wyróżnia się następujące warstwy: warstwę runa leśnego, warstwę podszytu, czyli krzewy oraz warstwę drzew, czyli drzewostan. Zespół roślin leśnych o charakterystycznej budowie warstwowej wraz z całym układem warunków klimatycznych i glebowych nazywamy siedliskiem. Na terenie ścieżki występują trzy siedliska: bór mieszany świeży, las mieszany świeży i ols typowy.
Przystanek 4
Odcinek ścieżki biegnie brzegiem jeziora Brożówka. Jego strome zbocza i bujna roślinność ograniczają widok, ale bacznie nasłuchując można usłyszeć, jak z trzcin dochodzi oprócz buczenia bąka, trzęsący głos trzcinka. Bliska obecność wody wabi także liczne zwierzęta, dając im dostęp do różnorodnego pokarmu i schronienia w razie potrzeby. Można się tu natknąć na drapieżniki z rodziny łasicowatych: chronionego gronostaja, którego poznać możemy po smukłym ciele i czarnym zakończeniu ogona oraz częstszą i większą jego kuzynkę – norkę amerykańską.
Przystanek 5
Spacerując dalej ścieżką możemy zatrzymać się w miejscu, gdzie na ziemi znajduje się większa ilość opadłych liści i przyjrzeć się, co żyje w ściółce leśnej. Jest to świat niezmiernie bogaty, aczkolwiek większość żyjących tu organizmów to mikroorganizmy, których nie da się zobaczyć okiem nieuzbrojonym.
Przystanek 6
Następnym miejscem, w którym się znajdziemy, będzie miejsce, które było swego czasu fragmentem lasu, który nosi nazwę olsu lub olesu. Charakterystyczną jego cechą są rosnące na kępach drzewa inne rośliny. Rosną one w ten sposób, ponieważ w lesie tym przez większą część roku stoi woda. Króluje tu olsza czarna, nazywana też olchą. Zwierzęta, jakie można tu spotkać, to dzięcioły, które zawzięcie kują w drzewie, jak i bobry, które chociaż nie lubią za bardzo drewna olch i zjadają ją tylko z konieczności, jednak zaglądają tu dość często, ponieważ mają tu wodę i dobrą bazę wypadową na żerowiska. Jeśli nie uda się spotkać bobra, to możemy się przyjrzeć śladom ich pobytu.
Przystanek 7
Rumowisko, które tu widzimy, to efekt wysadzenia schronu piechoty przez saperów radzieckich, po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku. Kilkadziesiąt metrów dalej, po prawej stronie ścieżki, widoczne są dwa niewielkie schrony bojowe z dobrze zachowanymi barwami maskującymi.
Przystanek 8
Jesteśmy nad stawem, który jest pozostałością dawnego płytkiego jeziorka. Głębokość tego zbiornika jest niewielka, zatem światło słoneczne dociera do dna na całej powierzchni i dlatego porośnięte jest ono bujną roślinnością, wśród której znajdują dogodne warunki do życia bardzo liczne organizmy. Cechą charakterystyczną stawów są duże wahania temperatury i zawartości tlenu w wodzie, do czego żyjące tu stworzenia muszą być przystosowane. I tak rośliny możemy podzielić na zimno-wodne, wynurzone, pływające.
W stawie i przy nim żyje ogromna liczba zwierząt bezkręgowych. Najbardziej popularną rybą żyjącą w stawach jest karaś, ale można spotkać także lina lub karpia i tym podobne ryby.
Przystanek 9
Punkt widokowy. Widok: Na północy - jezioro Gołdopiwo (pow. 8,9 km, maks. gł. 29 m). Na zachód – rzeka Sapina - malowniczy szlak kajakowy długości ok. 26 km, łączy leżące na południu jezioro Kruklin z umiejscowionym na północy jeziorem
Święcajty, wchodzącym w skład kompleksu jeziora Mamry. Na odcinku wsi Kruklanki Sapina możliwa jest do wyśledzenia dzięki ciągowi drzew liściastych, jaki przebiega wzdłuż starych zabudowań miejscowości.
Przystanek 10
Stanowisko artyleryjskie. Tu można zauważyć pozostałości z trzech punktów oporu drugiej linii oporu. Są tu między innymi ruiny dużego schronu bojowego. Na północny wschód widoczne są radary wojskowe jednostki radiolokacyjnej w Brożówce. Dalej poruszamy się drogą gruntową w kierunku Grądów Kruklaneckich. Po prawej stronie znajdują się umocnienia drugiej linii oporu. Poprzez wiadukt drogowy nad byłym torowiskiem docieramy do przystanku nr 11.
Przystanek 11
Punkt widokowy – ptaki drapieżne. Ostry, zakrzywiony dziób i takież szpony, duże, bystre oczy, zwinny, czasem majestatyczny, widowiskowy lot - oto sylwetka ptaka drapieżnego, doskonałego łowcy, bezwzględnego dla swoich ofiar. Ptaki drapieżne od wieków fascynowały ludzi. Orły znalazły się w herbach wielu państw, w tym Polski, jako symbol męstwa, odwagi, majestatu.
Przystanek 12
Zwalony most. Przed nami widać pozostałości mostu kolejowego. Most kolejowy nad rzeką Sapiną zwany potocznie przez dzisiejszych mieszkańców „zwalonym mostem” należał do większych budowli kolejowych na tutejszym terenie. Był zapewne najtrudniejszym pod względem technicznym i finansowym przedsięwzięciem inżynierskim na odcinku Kruklanki - Olecko. W sąsiedztwie mostu wytyczone jest miejsce, gdzie można bezpiecznie rozpalić ognisko. Opuszczamy przystanek 12 i udajemy się początkowo polną a następnie asfaltową drogą wzdłuż rzeki Sapiny do Kruklanek. Przystanek końcowy ul. 22 Lipca
Camino Polaco - Droga Polska
Odcinek Olecko – Kruklanki - Giżycko– to część jednego ze szlaków w ramach dróg św. Jakuba. Szlak prowadzi m.in. przez Polskę, Niemcy, Francję aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tam według legendy znajduje się cudownie odnaleziony grób jednego z apostołów – św. Jakuba Starszego. Od 1993 roku droga św. Jakuba znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Na teren gminy Kruklanki szlak wchodzi od strony miejscowości Leśny Zakątek i przebiega przez Rezerwat Borki. W rezerwacie występują grądy grabowo-lipowe, łęgi i świerki rosnące na torfach. Rezerwat został utworzony w 1958 roku dla celów naukowych oraz dydaktycznych. Puszcza Borecka o powierzchni 230 km² jest największym kompleksem leśnym na Pojezierzu Ełckim, które jest częścią Pojezierza Mazurskiego. Nasz szlak przebiega przez środek Puszczy Boreckiej (miejscowość i jezioro Wolisko) gdzie mijamy gospodarstwa i punkt czerpania wody, zagrodę pokazową żubrów (zwiedzanie odpłatne, czynne od maja do września) . Tuż za jeziorem szlak skręca w kierunku zachodnim. Po 6 km wychodzi z lasu na pola, mija gospodarstwo rolne i dochodzi do wsi Jeziorowskie położonej przy jeziorze Gołdopiwo . Szlak św. Jakuba we wsi przed jeziorem skręca w lewo , następnie biegnie pomiędzy jeziorem Gołdopiwo, a jez.Brożówka i po 1,5 km dochodzi do wsi Kruklanki. Znajduje się tu siedziba gminy, zabytkowy Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z 1753 roku, cerkiew grekokatolicka , kaplica prawosławna , ośrodek kultury, punkt informacji turystycznej, siedziba nadleśnictwa Borki, sklepy, bary, przystanek PKS, punkt apteczny, wypożyczalnie sprzętu turystycznego , kort tenisowy i stadion sportowy oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa: pokoje gościnne, ośrodki wypoczynkowe , gospodarstwa agroturystyczne. Z Kruklanek szlak kieruje się przez wieś Kożuchy Wielkie do Giżycka.
„Niebieski” szlak pieszy PTTK
To trasa łącząca Giżycko z Węgorzewem o długości ok.51 km – początek na stacji PKP w Giżycku – dalej biegnąca do miejscowości Bystry – następnie nasypem nieczynnej linii kolejowej w kierunku Upałt Małych – drogą powiatową do Kruklina – wschodnim brzegiem wzdłuż jeziora o tej samej nazwie do Kruklanek - Jeziorowskich – Jasieńca – dalej północnym brzegiem jez. Gołdopiwo w stronę Przerwanek – za śluzą biegnie na północ lasem do drogi Kuty – Pozezdrze – od Pozezdrza nasypem kolejowym obok pozostałości kwatery Himmlera przez Ogonki do Węgorzewa.
"Zielony” szlak pieszy PTTK
To jak gdyby odnoga szlaku niebieskiego , rozpoczynająca się w Jasieńcu na przystanku autobusowym – dalej biegnie przez Żabinkę – Stację Kompleksowego Monitoringu Środowiska ”Puszcza Borecka” – dalej leśnymi drogami w pobliżu Diabelskiego Kamienia do głazu Stachurskiego, następnie w stronę Rezerwatu „Lipowy Jar” obok jeziora Pilwąg przez miejscowość Czerwony Dwór – Rogojny do Gołdapi.
Obydwa te szlaki - „niebieski” i „zielony” – na odcinku Ogonki - Jasieniec – Gołdap pokrywają się z Europejskim długodystansowym szlakiem pieszym oznaczonym symbolem E11 , jednym z 11 europejskich szlaków szlaków wędrówkowych (E 11 łączy Holandię z Łotwą i ma długość 2560 km).
Udając się na wędrówkę warto skorzystać z „Mapy turystycznej gmin Kruklanki , Banie Mazurskie , Budry” ( do nabycia w Ośrodku Kultury bądź wakacyjnym punkcie informacji turystycznej).