Oficjalny portal Urzędu Gminy Kruklanki

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Szczepienia przeciw HPV

4 wrzesień 2024
Szczepienia przeciw HPV dla dzieci od 9 do 14 r.ż. teraz dostępne w szkołach

„Od teraz można szczepić dziewczynki i chłopców po ukończeniu 9 roku życia aż do ukończenia 14 roku życia, jednak będziemy chcieli ten program dalej rozszerzać. Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne, ale ostateczna decyzja należy do rodziców” – mówiła ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej.

„Rozpoczynamy program szczepień przeciw wirusowi HPV w szkołach podstawowych. To ważna akcja zdrowotna i edukacyjna”, dodała ministra edukacji Barbara Nowacka. Podkreśla również rolę rodziców i dyrektorów szkół w realizacji tego programu –  „Apelujemy do rodziców, by zapisywali swoje dzieci na bezpłatne i bezpieczne szczepienia, które będą się odbywać w szkołach.”

Do udziału w programie może się zgłosić każda szkoła podstawowa, do której uczęszczają dzieci w wieku od 9 do 14 r.ż (po ukończeniu 9 roku życia do ukończenia 14 roku życia). Na udział dziecka w szczepieniu zgodę muszą wyrazić rodzice lub przedstawiciel ustawowy, poprzez podpisanie odpowiedniej deklaracji. Obecność rodzica podczas szczepienia nie jest wymagana, jednak istnieje możliwość upoważnienia innej osoby np. nauczyciela do towarzyszenia dziecku.

Szczepienia będą realizowane przez personel POZ, lekarza i pielęgniarkę, na terenie szkół, w miejscu dostosowanym do wykonania szczepienia np. gabinecie profilaktyki zdrowotnej. Koordynacją szczepień w szkole zajmuje się dyrektor szkoły lub osoba wskazana do tego celu przez dyrektora szkoły (koordynator szkolny). Szczepienia będą realizowane we współpracy z właściwymi miejscowo kuratorami  oświaty i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Ministerstwo Zdrowia rekomenduje organizację szczepień co najmniej w dwóch terminach w każdym półroczu, zabezpieczając możliwość szczepienie pierwszą jak i drugą dawką szczepionki.

Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, Kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Centrum Onkologii w Warszawie, wskazywał na pozytywne efekty programu szczepień w innych krajach: „Zarówno Anglicy jak i Szwedzi już obserwują pozytywne skutki szczepień przeciw HPV – kobiety, które zostały zaszczepione jako nastolatki, mają około 90% niższe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Jako ginekolog na co dzień widzę konsekwencję zakażeń HPV, w postaci ludzkich dramatów, bo często pacjenci zgłaszają się z zaawansowanymi nowotworami wywołanymi przez tego wirusa. Nadal zbyt wiele Polek i Polaków umiera z powodu konsekwencji zakażenia wirusem HPV. Nie tylko z powodu raka szyjki macicy. Wirus HPV odpowiada za rozwój również innych nowotworów m. in: pochwy, sromu, odbytu, prącia a także głowy i szyi. Jestem przekonany, że nasz program przyniesie podobny efekt w Polsce.”

Dr hab. n med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, zapewniła o pełnym wsparciu ze strony placówek POZ: „Reprezentuję medycynę rodzinną i mogę zapewnić, że POZ będą współpracować w tym programie. Mam ogromną nadzieję, że współpraca między dyrektorami, POZ i sanepidami dotyczyć będzie nie tylko szczepień, ale całej edukacji zdrowotnej.”

W piątek, 30 sierpnia, za pośrednictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej MZ przesłało do dyrektorów szkół oraz Kuratorów Oświaty pakiet informacyjny, który zawiera m.in. listy od Ministrów Zdrowia i Edukacji, przewodniki dotyczące organizacji szczepień oraz materiały edukacyjne dla uczniów i rodziców.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami gov.pl/hpv



Liczba odwiedzin: 2049771
Do góry



Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij