Oficjalny portal Urzędu Gminy Kruklanki

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Borecka Łękuk Trail

1 grudzień 2021
Borecka Łękuk Trail to bieg który, z pewnością na długo zapisał się w pamięci uczestników tegorocznej edycji. Łącznie na trzech, leśnych i mocno przełajowych trasach wystartowało blisko dwustu biegaczy z całej Polski oraz zawodnicy z Litwy. Oczywiście najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja na dystansie ultra, Litygajno 50km.

Bieg odbył się 20-go listopada w zjawiskowej Puszczy Boreckiej, na niezwykle gościnnych terenach Nadleśnictw Borki i Czerwony Dwór oraz gmin Wydminy i Kruklanki. Główną areną zawodów był Folwark Łękuk, malowniczy hotel położony na skraju Puszczy Boreckiej.

 

Uczestnicy mieli do wyboru trzy dystanse; Dubinek 13,5km, Wolisko 21km i Litygajno 50km. Jedną z głównych atrakcji tras 21km i 50km było przebiegnięcie przez Pokazową Zagrodę Żubrów w Wolisku. Na mecie wielu biegaczy relacjonowało, że pierwszy raz w życiu mieli okazję na żywo zobaczyć te majestatyczne zwierzęta. 

 

Jakub Ołowski z Wydmin wygrał bieg Litygajno 50km, a crossową trasę wijącą się po Puszczy Boreckiej pokonał w świetnym czasie 3:37:55. W śród pań triumfowała Julita Piwońska z Ełku. Dystans Wolisko 21km zwyciężyli etatowi biegacze z Warmii i Mazur, Izabela Parszczyńska i Wojciech Kopeć. Najkrótszy bieg, Dubinek 13,5km padł łupem Renaty Połubok z Ełku i Tadeusza Walendykiewicza z Suwałk. 

 

Na mecie wszyscy biegacze otrzymali gliniane medale, ręcznie wykonane w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Giżycku. Do kompletu Nadleśnictwo Czerwony Dwór każdemu zawodnikowi wręczyło pamiątkową sadzonkę drzewa. Najlepsi na poszczególnych dystansach mogli cieszyć się nagrodami ufundowanymi przez gminy Wydminy i Kruklanki. 

W przeddzień biegu w restauracji "Ogień i Woda" odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli znakomici goście ze świata biegów długodystansowych; Katarzyna Zubowicz, Rafał Kot, Tadeusz Dziekoński, Dariusz Strychalski oraz właściciel Folwarku Łękuk i były zawodnik Adventure Race, Krzysztof Przyłucki.
 

"Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że udało nam się stworzyć wydarzenie, które tak dobrze przyjęło się w środowisku biegaczy. Z tego miejsca bardzo dziękujemy wszystkim naszym Partnerom za obecność, zaufanie i pomoc w realizacji Borecka Łękuk Trail. Czujemy, że rodzi się coś naprawdę wyjątkowego. Jesteśmy przekonani, że realizacja kolejnych edycji w znacznym stopniu przyczyni się do wydłużenia sezonu turystycznego w tej części Mazur, a Puszcza Borecka wkrótce zostanie najbardziej rozpoznawalnym kompleksem leśnym w Polsce" - Beata Bartłomiej Osiorowie, Fundacja Dystans.
 

 

Autorzy zdjęć: Krzysztof Karpiński i Radosław Nowacki. Oświadczamy, że posiadamy wszelkie prawa do dystrybucji i rozpowszechniania zdjęć w mediach.


Gmina Kruklanki była jednym z partnerów współfinansujących imprezę.
Liczba odwiedzin: 1208312
Do góryStopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij