Oficjalny portal Urzędu Gminy Kruklanki

Wodna


Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj
Sapina – rzeka na Pojezierzu Mazurskim, wypływa w okolicach wsi Boćwinka i przepływa przez jeziora: Żywy, Sołtmany, Żywki, Kruklin, Patelnia, Gołdopiwo, Wilkus, Brzos, Pozezdrze, Stręgiel i uchodzi do jeziora Święcajty. Jest jedną z bardziej malowniczych i nieznanych rzek regionu Mazur.
Spływ rzeką  jest szlakiem łatwym, nadającym się do każdego rodzaju kajaka. Cała trasa począwszy od jeziora Kruklin objęta jest strefą ciszy. Rozpoczęcie spływu proponujemy we wsi Kruklin ok. 500 m od leśniczówki. Zapaleni żeglarze, którzy chcą zwiedzić Sapinę płynąc jachtem mogą napotkać na trudności, gdyż niektóre odcinki są dosyć płytkie. 
Leniwy nurt rzeki Sapiny urzeka otaczającą dziką przyrodą. Niezliczone ilości cudownych lilii wodnych, dzikiego ptactwa otaczają płynących ze wszystkich stron. Tej rzece  nie można odmówić uroku, która prowadzi przez piękny i zmieniający się krajobraz, pozwalając rozkoszować się naprzemian chłodem nachylających się nad nią drzew oraz ogrzewać promieniami słońca na rozlewiskach i przy łąkach. Dobrze rozbudowana baza noclegowa w okolicach Kruklanek czyni szlak bardziej atrakcyjnym.
      Z uwagi na niewielką długość szlaku (około 33 km) jak i łatwość jego pokonywania sugerujemy poświęcić na Sapinę dwa dni połączone z noclegiem na polach biwakowych lub domkach campingowych znajdujących się w okolicach jeziora Gołdopiwo. Jeżeli turysta nie dysponuje aż dwoma dniami, proponujemy jednodniowy spływ na trasach Kruklin-Gołdopiwo 3 godziny płynięcia, lub Gołdopiwo-Święcajty  5-6 godzin płynięcia. Różnorodność trasy zapewni uczestnikom niezapomniane przeżycia.

PROPONOWANE TRASY
  • Kruklin-Gołdopiwo – trasa łatwa , krótka 8km rozpoczyna się na jeziorze Kruklin z którego wpływamy na Sapinę i przez j. Patelnia przepływając pod zwalonym wiaduktem kolejowym dopływamy do j. Gołdopiwo  i  tam kończymy spływ.
  • Gołdopiwo-Święcajty- długość trasy 25 km start z j. Gołdopiwo, płyniemy do miejscowości Przerwanki gdzie przez śluzę wpływamy na Sapinę, po około 20 min wpływamy na j. Wilkus kierujemy się na północ na końcu jeziora skręcamy na zachód i przez wąski przesmyk wpływamy na Sapinę i dalej na j.Pozezdrze stamtąd pięknym odcinkiem Sapiny który płynie przez las dopływamy do j. Stręgiel skręcamy w lewo i po pół godzinie jesteśmy na j. Święcajty gdzie kończymy spływ we wsi Ogonki .
Proponujemy skorzystanie z usług miejscowych wypożyczalni sprzętu wodnego nad jeziorem Gołdopiwo (Kruklanki), które oferują:
  • kajaki (spływy kajakowe wraz z przewozem sprzętu i ludzi)
  • łodzie wiosłowe na ryby i nie tylko
  • łodzie żaglowe typu omega (możliwość pływania ze sternikiem)
  • sprzęt windsurfingowy możliwa nauka z instruktorem
  • rowery wodne


Bizoń Michał ,  tel. kom.  501 032 247


Faliszewski Andrzej , tel.kom.  502 845 854


Kadylak Zenon i Mirosław , tel. kom. 503 060 168


 


Liczba odwiedzin: 9742
Do góryStopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij