Oficjalny portal Urzędu Gminy Kruklanki

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

INFORMACJA

15 maj 2023
Informacja o pojawiających się wilkach


W związku z otrzymaną od Prezesa WKŁ „Sokół" w Giżycku informacją dot. ataku wilków na stado owiec, w okolicach miejscowości Sołdany 14.05.2023r około godziny 17.00,  apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi i zachowanie ostrożności w swoich gospodarstwach!


Eksperci ze Stowarzyszenia Dla Natury - Wilk zalecają korzystanie znowego rozwiązania, które z powodzeniem testowano w USA zarówno w wolierach jak i na pastwiskach. Tym jest połączenie fladr i klasycznego pastucha elektrycznego.
Fladry rozwieszane są na tych samych słupkach co pastuch elektryczny, na wysokości 70-75 cm nad ziemią. Pastuch składa się z trzech linek (ewentualnie taśm), najniższa linka wisi 15 cm nad gruntem (tam gdzie kończą się wstążki fladr), druga linka na tej samej wysokości co sznurek, do którego przyszyte są fladry, natomiast trzecia linka na wysokości 100 cm nad gruntem. Rezultaty testów wskazują, iż jest to metoda 2-10 razy bardziej skuteczna, niż fladry lub pastuch wykorzystywane oddzielnie.
Wskazują
eksperci i przyznają, iż skutecznym rozwiązaniem jest także połączenie ogrodzenia elektrycznego z ogrodzeniami siatkowymi. W takim przypadku przewody umieszcza się nad ogrodzeniem siatkowym o wysokości 1,2 m. Dodatkowo jeden przewód rozciąga się na wysokości 10-15 cm nad ziemią po zewnętrznej stronie ogrodzenia.
 
 
https://www.topagrar.pl/articles/bydlo-miesne/ochrona-stada-przed-wilkami-jaka-konstrukcja-ogrodzenia/?fbclid=IwAR2zlf86_lnqjEOJChUx_MK_-ok2GhxjQBZFKzr8PkAWAwe7BL0RlMNvKvA


Z Poważaniem
Prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych Impuls
oraz Komendant Miejsko - Gminny SOP w Giżycku

Radosław Pietkiewicz

 
Pliki do pobrania:

Liczba odwiedzin: 1607401
Do góryStopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij