Urząd Gminy Kruklanki, 11-612 Kruklanki, ul. 22 Lipca 10, tel. +48 (87) 421 70 02
BIP English Wersja polska

Jesteś tutaj: Strona główna ›› Nasza gmina
Dzisiaj jest: 24 marzec 2017   |   Imieniny: Marka, Gabriela

Nasza gmina
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Gmina Kruklanki nie aspiruje do roli dużego, głośnego ośrodka turystycznego. Nasza oferta skierowana jest do turysty poszukującego ciszy i spokoju wśród malowniczo położonych jezior objętych strefą ciszy….Informacje:

Rodzaj gminy: GW - Gmina Wiejska
Powiat: Giżycki
Województwo: Warmińsko - mazurskie
NIP: 845-10-93-628
Obszar: 201 km2
Liczba ludności: 3 200 mieszkańców
Procent na inwestycje: 28,6%
Konto bankowe: BS WĘGORZEWO O/KRUKLANKI 35 9348 0000 0397 0931 2000 0050
Region turystyczny: Mazury
Okolica: jeziora, lasy, puszcza, rzeka
Rzeki: Sapina

Lasy i puszcze:
Puszcza Borecka jest niewątpliwą atrakcją turystyczną o pow. 170 km². Znajdują się tam dzikie i pierwotne fragmenty lasu, cenne pod względem przyrodniczym.. W puszczy występują rzadkie okazy zwierząt: łosie, rysie, wilki, jelenie, borsuki. Na wolności żyje około 100 żubrów. W sąsiedztwie leśniczówki Wolisko istnieje wydzielona zagroda z tarasem widokowym, gdzie ciągle można obserwować kilka osobników. W puszczy gniazdują też mało spotykane gatunki ptaków: orzeł bielik, rybołów, puchacz, dzięcioł białogrzbiety, bocian czarny – łącznie około 140 gatunków. Bardzo niskie stężenie zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, wód i gleby było powodem zlokalizowania na skraju Puszczy Boreckiej stacji kompleksowego monitoringu środowiska.

Cykliczne imprezy:
  • Rajd Polski Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata
  • Nicz na Iwana Kupała - Widowisko obrzędowe, ukraiński odpowiednik nocy świętojańskiej. W pięknej scenerii, nad jeziorem Gołdopiwo, występują zespoły folklorystyczne i estradowe, Kulminacją widowiska jest puszczanie wianków na wodę, po czym rozpoczyna się zabawa taneczna na świeżym powietrzu do białego rana. Jest największą plenerową imprezą mniejszości narodowych na Warmii i Mazurach.
  • Biesiada agroturystyczna impreza - połączenie części artystycznej (występy zespołów artystycznych) z prezentacją oferty noclegowo-gastronomicznej podmiotów zajmujących się świadczeniem usług turystycznych.
  • Rajd Rowerowy Szlakiem Mazurskich Legend - Impreza mająca na celu promowanie walorów turystycznych obrzeży Puszczy Boreckiej i trasy rowerowej wytyczonej po miejscach związanych z legendami uwiecznionymi w książce Jadwigi Tressenberg „Mazurskie Opowieści”. Dodatkowo uczestnicy mają możliwość wysłuchania prelekcji na tematy związane z przyrodą i historią tych ziem.


Piątek
biomet: niekorzystny
dzień: 9°C   |   noc: 4°C

Sobota
biomet: niekorzystny
dzień: 6°C   |   noc: 0°C

Niedziela
biomet: niekorzystny
dzień: 7°C   |   noc: 1°C


agroturystyka