Oficjalny portal Urzędu Gminy Kruklanki

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

"Gmina Kruklanki - historia i przyroda"

30 kwiecień 2009
"Gmina Kruklanki - historia i przyroda" to książka trzech autorów: Roberta Klimka, Wojciecha Rużewicza, Andrzeja Suleja, wydana przez olsztyńskie Wydawnictwo "Mantis" i Urząd Gminy Kruklanki. 170-stronicową publikację promowano w ubiegłą sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury.
Książka traktuje o Kruklankach i okolicy. Autorzy podzielili między siebie dziedziny opisu gminy ze szczególnym uprzywilejowaniem przyrody, która zajmuje ponad połowę objętości publikacji. Kruklanecką przyrodę niezwykle ciekawie opisał Andrzej Sulej.

Dużo miejsca poświęcił opisom fauny i flory najcenniejszego obiektu przyrodniczego w gminie - Puszczy Boreckiej. Zwraca przy tym uwagę na licznie na tym obszarze wystepujące reliktowe porosty - rośliny obumierające przy najmniejszym zanieczyszczeniu powietrza. Świadczy to o tym, iż gminę Kruklanki można faktycznie nazywać :krainą najczystszego powietrza" w Polsce, gdyż większość z rozwijających się tutaj bujnie porostów, to gatunki uznane w naszym kraju za zagrożone wyginięciem.

Archeolog Robert Klimek zajął się historią osadnictwa w okolicach dzisiejszych Kruklanek od czasów neolitycznych do połowy XIX w. Przy okazji pracy nad tą częścią książki doszło do ważnego odkrycia. Posiłkując się dawnymi, niemieckimi źródłami autor zlokalizował w oklicach wsi Żywki kultowe sanktuarium galindzkie, składające się z wieńca kamiennego, otaczającego położony centralnie kamień z "misą ofiarną".

Znany ze swojej pasji, dotyczącej mazurskich fortyfikacji, giżycczanin - Wojciech Rużewicz, zajął się w książce ulubionymi teamatami - działaniami podczas I wojny światowej, cmentarzami z tego okresu oraz umocnieniami, rozbudowanymi w okresie międzywojennym, a niejako przy okazji, korzystając z dostępnych źródeł, rozwinął tamatykę historii kruklaneckiego kościoła, szkolnictwa oraz węzła kolejowego.

Zdokumentował też życie mieszkańców Kruklanek w okresie międzywojennym. Publikacja "Gmina Kruklanki - historia i przyroda" jest wydawnictwem bardzo dobrze przygotowanym edytorsko, zamkniętym w twardej okładce, na której widnieje "sztandarowy" zabytek tej okolicy - romantyczne ruiny mostu nad Sapiną w Grądach Kruklaneckich. (cena 55 zł do nabycia w GOK-u).

Liczba odwiedzin: 1824759
Do góry



Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij