Oficjalny portal Urzędu Gminy Kruklanki

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Dowód osobisty od 1 marca 2015r.

25 luty 2015
Nowe wymogi obowiązujące od 01 marca 2015 r., dotyczące fotografii załączanych do wniosków o wydanie dowodu osobistego

Zbliża się termin wejścia w życie nowych przepisów o dowodach osobistych. Jedną ze zmian jest ujednolicenie wymogów związanych z fotografią załączaną do wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Zgodnie z § 7 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r.,(Dz. U. z 2015 r., poz. 212) w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu:

- do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami – o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2–4 ustawy.

- fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

- fotografia dołączana do wniosku składanego w postaci papierowej powinna być wykonana na papierze fotograficznym lub papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek.

- do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 × 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, spełniającą wymogi, o których mowa w ust. 1 i 2.

Ponadto nadmienia się, że dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 5 roku życia, jest ważny przez okres 5 lat od daty wydania, natomiast dowód osobisty, który będzie wydany osobie, która ukończyła 5 rok życia, jest ważny przez okres 10 lat od daty wydania.
 

WZÓR WNIOSKU


Liczba odwiedzin: 536285
Do góryStopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij