Urząd Gminy Kruklanki, 11-612 Kruklanki, ul. 22 Lipca 10, tel. +48 (87) 421 70 02
BIP English Wersja polska

Jesteś tutaj: Strona główna ›› Turystyka ›› Atrakcje turystyczne
Dzisiaj jest: 26 maj 2016   |   Imieniny: Filipa, Pauliny

Atrakcje turystyczne
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst Cofnij
Puszcza Borecka, jezioro Gołdopiwo, tzw. "Zwalony Most", szlaki rowerowe, szlak kajakowy rzeki Sapiny, ścieżka spacerowa przyrodniczo - edukacyjna, Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Rezerwat Borki jest położony w województwie warmińsko-mazurskim na terenie gminy Kruklanki. Pod względem administracyjno-leśnym jest położony na terenie Nadleśnictwa Borki w leśnictwie Lipowo, a jego ogólna powierzchnia wynosi 235,04 ha. Siedziba Nadleśnictwa mieści się w Kruklankach na ul. 22 Lipca 4. Bezpośredni nadzór nad rezerwatem sprawuje Nadleśniczy Nadleśnictwa Borki mgr inż. Krzysztof Wyrobek.

Nazwa największego jeziora pod Kruklankami bywa różna - powinno być w zasadzie Gołdopiwo od "Goldapgar See" czy pobliskiej Gołdapy (jaćwiesko-litewski rdzeń "Gelda" - niecka jeziorna). Niestety, przyplątało się obce "o". Jak wyszperał w archiwach Michał Kawecki, pierwotnie jezioro miało zupełnie inną nazwę - Dowgepywe lub Dalgabiba (długaimpra ;) Po latach nastąpiła zmiana szyku Dołgapiwo na Gołdapiwo - identycznie jak w przypadku Łeku - Ełku.

Przełom XIX i XX wieku w Prusach Wschodnich to okres intensywnego rozwoju dróg, połączeń kolejowych oraz wodnych. Kruklanki znalazły się na trasie linii kolejowych łączących Giżycko z Węgorzewem (ukończenie budowy - przełom 1905 i 1906 roku) oraz Kruklanki z Oleckiem (ukończenie budowy w 1908 roku).

Czwartek
biomet: korzystny
dzień: 18°C   |   noc: 11°C

Piątek
biomet: niekorzystny
dzień: 23°C   |   noc: 8°C

Sobota
biomet: niekorzystny
dzień: 24°C   |   noc: 13°C


agroturystyka